Elfogadták a fejlődő országok oktatásáról szóló Hölvényi-jelentést az Európai Parlamentben

dec 13, 2023 | Fejlesztéspolitika, Európai parlament

Nagy többséggel fogadta el az Európai Parlament Hölvényi György jelentését amely a fejlődő országok fiataljainak oktatását és helyben maradását szorgalmazza. A jelentés több mint félmilliárd afrikai fiatalt érint – jelentette ki a politikus. Az oktatás biztosításában a helyi egyházak oroszlán részt vállalnak, amit nem hagyhat figyelmen kívül az unió sem. Erre is felhívja a figyelmet a szerdán elfogadott határozat.

Afrika nagyon közel van Európához, az uniós bürokraták mégis képesek teljesen eltávolodni a valóságtól. Hölvényi György aláhúzta: a most elfogadott dokumentum a realitásokhoz kíván visszatérni. A migráció valós fenyegetés, ezért az uniónak is a valóságból kell kiindulnia: a migrációt pedig az iskolapadban kell megállítani. 

Hölvényi jelentése rámutat: Afrikában a gyorsan növekvő fiatal lakosság, a szinte kimeríthetetlen természeti erőforrásokkal együtt hatalmas lehetőséget rejt magában. Ennek kibontakoztatásához azonban szükség van a minőségi oktatásra és szakképzésre helyben. Fel kell számolni azt a brüsszeli mítoszt, hogy a migráció jó. A fiatalok elvándorlása káros, ellehetetleníti Afrika gazdasági fejlődését.

Komoly előrelépés, hogy a Parlament által most elfogadott határozat elismeri a vallási szervezetek oktatásban betöltött szerepét és a velük való együttműködésre szólítja fel az EU-t. A KDNP képviselője rávilágított: a Bizottság a rosszul értelmezett világnézeti semlegesség jegyében gyakorlatilag kizárja az egyházakat a fejlesztési finanszírozásból, holott Afrikában azok biztosítják az oktatás és az egészségügyi ellátás 40%-át. 

A jelentés a Magyarország által képviselt helyben segítés politikájának sikere is, amely a kiváltó okok helyben történő kezelését és nem azok Európába importálását tűzi ki célul – fogalmazott a képviselő.

Hölvényi György, az Európai Néppárti Képviselőcsoport fejlesztéspolitikai szóvivője a jelenlegi parlamenti ciklus kezdete óta kiemelt ügyként kezeli az oktatás és a szakképzés kérdését. Az elmúlt öt év munkájának összegzéseként a Fejlesztési Bizottság 2023 elején bízta meg azzal, hogy készítsen jelentést arról, miként tehet többet az unió azért, hogy az afrikai fiatalok helyben jussanak minőségi oktatáshoz. A most elfogadott szöveg az elmúlt évek tényfeltáró munkájának valamint afrikai partnerekkel kiépített szoros kapcsolatnak eredménye. 

Strasbourg, 2023. december 13

További hírek