Afrika él – jó gyakorlat Ghánából

máj 21, 2020 | Blog, Jegyzet

A visszaszámlálás egyre érdekesebben alakul. Még 26 nap. Reménykedem, hogy a nyitás tartós lesz. Bízom benne, hogy az elmúlt hetek-hónapok lelassulásának, csendjének, szorongásainak, bezártságának nem fogyasztásának, nem találkozásainak jó és rossz tapasztalatai beépülnek, jó irányú változásokat indítanak el bennünk.

Március elején jöttem haza Ghánából. Az ottani tenniakarásról, példaértékű jó gyakorlatról szól az alábbi minden “nyugati” számára elgondolkodtató írás.

***

Megkezdődött Ghánában a Laudato si’-hét Ferenc pápa felhívására a világ katolikusai, így a ghánaiak is megtartják és elmélyülnek a Laudato si’-hét rendezvénysorozat programjaiban.

Május 16. és 24. között a világ minden részén Ferenc pápa „Laudato si’ – Áldott légy…” kezdetű, közös otthonunk megóvásáról közzétett enciklikájának ötödik évfordulójáról emlékeznek. „Minden összefügg mindennel” – hangsúlyozza az enciklika. Épp ezért az egyhetes rendezvény legfontosabb feladata az átalakulás, az imádság, a reflexió és a holnap jobb világára való felkészülés.

„Milyen világot szeretnénk továbbítani azoknak, akik utánunk jönnek, a felnövekvő gyerekeknek?” – teszi fel a kérdést a pápa a környezetvédelmi enciklikában. Ennek nyomán a Laudato si’-hét célja, hogy ne csak felkészüljünk a jövőre, hanem cselekedeteinkkel és életmódunkkal aktívan formáljuk is azt a jövőt, amelyet el kívánunk érni.

A Caritas Ghána különleges tevékenységeket indított el, amelyek arra hívják a katolikus közösségeket, hogy bátrabb lépéseket tegyenek a teremtés védelme érdekében a világ minden részén. Céljuk a Laudato si’ üzeneteinek mélyebb tudatosítása, és az arra történő válaszadás a személyes megtérés és a viselkedés megváltoztatása által, emellett azoknak a folyamatban lévő Caritas-projekteknek a megerősítése, amelyek az éghajlatváltozással és a környezeti kihívásokkal foglalkoznak. A „zászlóshajó-akciók” közé tartozik a Gondoskodjunk közös otthonunkról nevű e-hulladékkezelési projekt, a földfoglalással szembeni érdekvédelem, valamint a szennyvízkezelési és a levegőszennyezés elleni kampányok.

A Caritas Ghána a napokban mind a húsz egyházmegyei Caritas-igazgató részvételével virtuális elmélkedést és egyeztető ülést tartott. A Konongo-Mampong egyházmegyéből megrendezett virtuális találkozóhoz Joseph Osei-Bonsu püspök, a Caritas Ghána elnöke is csatlakozott, és arra buzdította az egyházmegyei Caritas-igazgatókat, hogy vállaljanak szerepet olyan konkrét és értelmes tevékenységekben, amelyek megerősíthetik közös otthonunkat. Az ülésen megállapodtak abban, hogy a Laudato si’-hét lezárultával összekapcsolják azokat a tevékenységeket, amelyeket az egyházmegyékben elvégeztek.

Samuel Zan Akologo, a Gitáni Caritas főtitkára szerint a Laudato si’ erkölcsi iránymutatásai alapján kell a jövőben meghatározni a fejlesztési programokat és a szegények közösségi érdekképviseletét Ghánában. A főtitkár a newswatchgh.com-nak úgy nyilatkozott: „Nekünk, nemzeti és egyházmegyei Caritas-igazgatóknak mindez már akkor világos volt és a közös gondolkodásunk alapját képezte, amikor 2019 novemberében Techiman egyházmegyében a 2020. vére vonatkozó terveinkről folytattunk megbeszéléseket.” A Caritas Ghána Nemzeti Stratégiai Tervét – A 2017–2021 közötti időszakra szóló középtávú program súlypontjai című dokumentumot – nagymértékben befolyásolták a Laudato si’-ben lefektetett fejlesztési témák. És ez látható az ugyanezen időszakra elfogadott érdekképviseleti tervükben, A katolikus közösség programja a változásért (C2AGENDA4CHANGE) címet viselő dokumentumukban is. Zan Akologo szerint a Laudato si’ ilyen módon nemcsak egy héten át tartó rendezvénysorozat, hanem egy folyamatos és hosszú távú munkarendet jelent, amely meghatározza a Caritas Ghána tevékenységeit. „Következésképpen a faültetés, a fenntartható energiafelhasználás, a szennyvízkezelés, a szemét- és az elektronikus hulladék-gazdálkodás továbbra is Caritas Ghána kiemelt tevékenységi területe marad, mint a környezetvédelem kérdéseire adott közvetlen válasz. A több érdekelt fél bevonása és a békéért folytatott párbeszéd szintén kulcsfontosságú prioritás lesz.” – mondta a főtitkár.

Nyilatkozatában azt is megjegyezte, a Caritas Ghána reméli, hogy a Laudato si’ szempontjai mentén képesek lesznek befolyásolni az üzleti és gazdasági élet természetét, és a környezeti, társadalmi és gazdasági célok együttesen is előmozdíthatóak lesznek. „Ez a Befektetés a társadalmi hatásokba nevű koncepciónk lényege, amelynek keretében úgy kívánunk tisztességes munkahelyeket teremteni a munkanélküli fiatalok számára, hogy közben integráljuk a környezeti kérdéseket” – tette hozzá.

„Szeretnénk, ha olyan új vállalkozások és befektetések jönnének létre, amelyek nemcsak az érdekelt felek számára kedvező hatásokat, hanem a társadalmi és környezeti előnyök kiscsúcsosítását is figyelembe veszik” – hangsúlyozta Zan Akologo. A Gitáni Caritas főtitkára azt is kifejtette, a Caritas Ghána tevékenységéhez az is hozzátartozik, hogy elősegítse a Laudato si’ témáiban érdekelt különféle csoportok együttműködő párbeszédét, és olyan speciális témákkal kapcsolatban is bátorítják a dialógust, ahol egyszerű konszenzus alakítható ki. „Mindezt itt Ghánában komolyan elkezdtük a Muszlim-Keresztény Vallásközi Szövetség keretében elindított A cselekvés a befogadásért, átláthatóságért és harmóniáért (FAITH) nevű fórummal. E fórum keretében reagáltunk COVID-19 járvány miatt szenvedő szegények és kiszolgáltatott emberek segélykiáltásaira azokkal a vészhelyzeti intézkedésekkel, amelyek a járvány további terjedését megakadályozzák.” – fejtette ki Akologo – „Azzal, hogy a Laudato si’ a jóindulatú emberek közötti párbeszéd útját kínálja a mai világot fenyegető összetett kihívások megoldására, minden bizonnyal megerősíti a vallásközi együttműködés útját is, amelyet a Caritas Ghána is ösztönöz” – fejezte be nyilatkozatát a főtitkár.

További bejegyzések